TurniejeAmatorskie.info

Najczęściej zadawane pytania

Obsługa turniejów

  1. Jakie dyscypliny są obsługiwane przez system obsługi turniejów?

    System został zaprojektowany i przetestowany pod kątem wykorzystania w sportach rakietowych, takich jak:

    • Tenis ziemny
    • Tenis stołowy
    • Badminton
    • Squash

    Prawdopodobnie dobrze sprawdzi się również w siatkówce. Przy odpowiedniej konfiguracji, system może być z powodzeniem użyty w jakiejkolwiek innej dyscyplinie, dla której zasady rozgrywek nie przewidują możliwości remisowego zakończenia meczu.
    Niezależnie od tych zaleceń, system może zostać włączony dla każdego turnieju dodanego do kalendarza.

  2. Jak dodać turniej do kalendarza?
    Aby stworzyć nowy turniej, należy zrobić to z poziomu obiektu sportowego. Na stronie obiektu w okienku "Turnieje planowane" na dole znajduje się link "Dodaj turniej...".
  3. Jak dodać obiekt sportowy?
    Aby stworzyć nowy obiekt sportowy, należy przejść na stronę miasta, w którym dany obiekt się znajduje, a następnie kliknąć w link "Dodaj obiekt sportowy..." na dole okienka "Obiekty sportowe".
  4. Jak dodać kolejkę ligową?
    Tak samo jak turniej (kolejka ligowa jest traktowana jako rodzaj turnieju). Aby wydarzenie było traktowane jak kolejka ligowa, należy zdefiniować sezon ligowy.
  5. Jak stworzyć cały sezon ligowy?
    Najpierw należy utworzyć sam sezon (na stronie obiektu lub bezpośrednio ze strony głównej - wtedy sezon nie będzie przypisany do żadnego obiektu sportowego, a poszczególne kolejki będą mogły odbywać się w różnych klubach). Na początku sezon będzie pusty. Następnie można już utworzyć kolejki ligowe, pamiętając aby dla każdej z nich wybrać właściwy sezon (na początku na liście będzie tylko jeden, ten dopiero co utworzony).
  6. Jak włączyć obsługę turnieju (lub kolejki ligowej)?
    Przy dodawaniu turnieju zaznaczyć pole "Obsługa turnieju online". Można to zrobić również później w dowolnym momencie, w formularzu edycji turnieju.
  7. Jakie są systemy rozgrywek?
    Każda z kategorii turnieju może zostać rozegrana jednym z następujących systemów:
    • Grupowo-pucharowy
      W grupach rozgrywane są mecze każdy z każdym. Zwycięzcy każdej z grup (1 lub 2 osoby z grupy, zależnie od wybranej opcji) grają dalej systemem pucharowym aż do finału.
    • Pucharowy
      Zwycięzcy grają w drabince głównej, przegrani natomiast (o ile wybrana została gra o każde miejsce) grają o dalsze miejsca. Zalecane jest, aby liczba uczestników była potęgą dwójki, ewentualnie nieznacznie od niej mniejsza.
    • Każdy z każdym
      Liczba uczestników nie może być większa niż 10.
    • Liga
      Rozgrywki odbywają się w grupach (ligach), każdy z każdym. Zawodnik może awansować do wyższej lub spaść do niższej grupy.
    • System manualny (ustawka)
      Podobnie jak w lidze, rozgrywki odbywają się w grupach, ale każdy zawodnik może rozegrać dowolną liczbę meczów, z dowolnie wybranymi przeciwnikami. Liczba zawodników w grupie jest nieograniczona. System nadaje się do obsługi niestandardowych rozgrywek, umożliwiając administratorowi ręczne ustalanie spotkań między uczestnikami.
  8. Czy liczba rozgrywanych setów może być różna w różnych fazach turnieju?
    Tak, co prawda nie ma możliwości zdefiniowania tego z góry, ale można uzyskać podobny efekt modyfikując ustawienia w trakcie trwania turnieju. W efekcie system obsłuży np. grę do dwóch wygranych setów w fazie grupowej i grę do trzech wygranych setów w fazie pucharowej. Aby to osiągnąć, należy:
    • Po zakończeniu rozgrywek grupowych zmodyfikować ustawienie "Liczba setów" w edycji kategorii.
    • Po zakończeniu fazy pucharowej (a więc po zakończeniu wszystkich gier, tuż przed zakończeniem turnieju) warto przywrócić pierwotne ustawienie (z fazy grupowej), aby tabela wyników w grupach była czytelniejsza (bez nadmiarowych pustych kratek).
  9. Jaki system jest lepszy, pucharowy czy grupowo-pucharowy?
    Oba systemy mają swoje plusy i minusy, ale system grupowo-pucharowy zwykle okazuje się bardziej użyteczny.
    Najważniejsze zalety tego systemu to:
    • jest bardziej sprawiedliwy od systemu pucharowego,
    • upraszcza zarządzanie turniejem - łatwiej ogarnąć grupy niż duże drabinki,
    • może gwarantować pewną minimalną liczbę gier dla każdego uczestnika,
    • pozwala dopisywać zawodników do grup nawet już po rozpoczęciu turnieju.
  10. Czy można zmienić kolejność meczów?
    Tak. Kolejność meczów jest automatycznie dobierana tak, aby każdy zawodnik miał zbliżone przerwy między meczami. Jeśli jednak zajdzie potrzeba ręcznej zmiany kolejności w obrębie grupy lub rundy, można to zrobić za pomocą strzałek z zakładce "Mecze".
  11. Na czym polega anulowanie meczu?
    Anulowanie meczu możliwe jest tylko w kolejkach ligowych i pozwala oznaczyć jako anulowany mecz, który nie będzie mógł być rozegrany (bo np. zawodnik nie przyszedł). Ma ono znaczenie tylko wizualne (anulowane mecze wyświetlane są innym kolorem). Opcja ta znajduje się na liście meczów w ostatniej kolumnie.
  12. Na czym polega rozpoczęcie meczu?
    Na liście meczów, obok "zapisz wynik" znajduje się również polecenie "start", które powoduje oznaczenie meczu jako rozpoczęty. Nie ma to jakiegoś głębszego znaczenia w systemie, po prostu ustawiany jest wynik "0:0" i widać, które mecze są już w trakcie gry. Jeśli w ustawieniach wybrano automatyczne numery kortów, również w tym momencie jest przydzielany pierwszy wolny kort. W każdej chwili można cofnąć tę operację poprzez formularz zapisywania wyniku (widoczny po kliknięciu w wynik lub numer kortu).
  13. Jak ustawić liczbę kortów?
    Liczbę kortów można ustawić w formularzu edycji turnieju (całego turnieju, a nie poszczególnych kategorii). Liczba ta jest opcjonalna i jeśli nie zostanie podana, system przyjmie liczbę kortów ustawioną opcjach klubu.
  14. Czy można podejrzeć które korty są aktualnie zajęte?
    Tak, służy do tego opcja "Korty" (lub "Stoły") z prawej strony w górnym menu. W widoku tym można zobaczyć, jakie mecze rozgrywają się na poszczególnych kortach oraz które korty są wolne. Opcja ta jest widoczna tylko wtedy, gdy włączono "Automatyczne numery kortów" w ustawieniach kategorii. Widok kortów jest dostępny również w wersji pełnoekranowej, która może być wyświetlana np. na telewizorach na sali gry.
  15. Czy z poziomu widoku kortów można zarządzać turniejem?
    Tak, organizator turnieju ma możliwość rozpoczynania (i cofania) meczów oraz zapisywania wyników bezpośrednio z poziomu widoku kortów. Ułatwia to zapanowanie nad całym turniejem, szczególnie jeśli w jego skład wchodzi wiele kategorii rozgrywanych jednocześnie.
  16. Czy możliwe jest rozstawienie graczy w turnieju?
    Tak. Aby rozstawić graczy, należy umieścić zawodników na liście zgłoszeń w kolejności od najsilniejszego do najsłabszego. Takie ustawienie zapobiegnie spotkaniu się najlepszych graczy w fazie grupowej lub w pierwszych rundach.
  17. Czy można rozstawić zawodników automatycznie na podstawie punktów rankingowych?
    Tak. Aby rozstawić uczestników turnieju na podstawie rankingu, należy kliknąć przycisk "Sortuj" pod listą zgłoszeń. Działanie tej funkcji jest różne dla różnych przypadków:
    • Liga
      Zgłosznia są sortowane wg występów w poprzedniej kolejce.
    • Turniej
      Zgłosznia są sortowane wg uniwersalnego rankingu (Elo).
    • Turniej cykliczny
      Zgłosznia są sortowane wg aktualnego rankingu sezonu.
  18. Co to są punkty rankingowe?
    Każdy zawodnik ma swój ranking określany w punktach, zdefiniowany wg algorytmu opartego na systemie Elo, aktualizowany po każdym rozegranym turnieju. Punktem startowym jest 1000 punktów, im jest ich więcej, tym wyższy ranking.

    Nie należy mylić punktów rankingowych (które można zdobywać na różnych, nie związanych ze sobą turniejach) z rankingami sezonów ligowych (które dotyczą tylko danego sezonu).

  19. Jak będzie wyglądać drabinka w systemie grupowo-pucharowym, jeśli liczba grup nie będzie "pełna"?
    Jeśli liczba grup nie będzie potęgą dwójki, wtedy pojawią się wolne losy (bye). Przykładowo dla 3 grup zawodnicy awansujący z grup B i C będą grać między sobą zanim zagrają z zawodnikami awansującymi z grupy A. Wynika z tego między innymi to, że jeśli w jednej z grup musimy umieścić więcej zawodników, w tym przypadku powinni się oni znaleźć właśnie w grupie A, aby konfiguracja była sprawiedliwa.
  20. Czy w przypadku wielu kategorii można w danym momencie wygenerować mecze tylko dla jednej z nich?
    Tak, stan turnieju jest odrębny dla każdej kategorii i wszelkie operacje dostępne z poziomu okna "Zarządzanie turniejem", takie jak generowanie grup i meczów, rozpoczynanie i kończenie turnieju, mają zastosowanie do aktualnie wyświetlanej kategorii, nie wpływając na stan pozostałych.
  21. Czy mogę zakończyć turniej, jeśli pozostały jeszcze nierozegrane mecze?
    Tak, np. w przypadku systemu pucharowego mecze o ostatnie miejsca mogą pozostać nierozstrzygnięte. Jeśli jednak nie zostaną rozegrane mecze w drabince głównej, to zwycięzcy turnieju nie zostaną wyłonieni.
  22. Jak oznaczać walkovery w przypadku kolejek ligowych?
    Jeśli zawodnik nie przyszedł, należy pozostawić wyniki jego meczów puste. Osoby które nie przyszły, znajdą się na ostatnim miejscu w grupie i nie zdobędą punktów do rankingu. Natomiast jeśli zawodnik nie może kontynuować gry (np. doznał kontuzji), należy wypełnić wyniki np. "21:0, 21:0".
  23. Jak oznaczać walkovery w przypadku turniejów?
    W przypadku turniejów należy wpisać wyniki dla wszystkich meczów. Jeśli zawodnik nie przyszedł lub nie może kontynuować gry, należy wpisać np. "21:0, 21:0".
  24. Czy możliwa jest gra o każde miejsce w systemie pucharowym?
    Tak. W edycji turnieju należy zaznaczyć w opcjach kategorii "Gra o każde miejsce". Przy generowaniu meczów zostaną utworzone pełne drabinki.
  25. Czy możliwa jest gra o każde miejsce w systemie grupowo-pucharowym?
    Tak. W edycji turnieju należy zaznaczyć w opcjach kategorii "Gra o każde miejsce". Przy generowaniu meczów zostaną utworzone pełne drabinki dla zawodników, którzy awansują z grup. Ponadto po zakończeniu wszystkich meczów grupowych, pojawi się przycisk "Wygeneruj turniej pocieszenia". Kliknięcie spowoduje utworzenie osobnej kategorii i wylosowanie drabinek dla tych, którzy nie wyszli z grupy. Turniej pocieszenia rozgrywany jest systemem pucharowym z grą o każde miejsce.
  26. Czy w systemie pucharowym też można wygenerować turniej pocieszenia?
    Tak. W systemie pucharowym turniej pocieszenia można wygenerować po rozpoczęciu turnieju głównego, ale zanim zostanie wpisany wynik pierwszego meczu. W drabince przegranych znajdą się wszyscy zawodnicy, którzy odpadną z turnieju głównego z wyjątkiem finalistów i będą grać o 3. miejsce (tzw. drabinka do dwóch porażek). W przypadku dużej liczby zgłoszeń (ponad 32 zawodników) turniej pocieszenia jest rozgrywany o 9. miejsce.
  27. Co oznacza komunikat "Liczba zgłoszeń jest niekorzystna dla systemu pucharowego" podczas generowania meczów?
    W systemie pucharowym z grą o każde miejsce, przy pewnej liczbie uczestników może być problem z gwarantowaną liczbą spotkań dla każdego zawodnika. Np. przy 9 zgłoszeniach, jedna osoba rozegra 4 mecze, 7 osób rozegra 3 mecze, a jedna osoba rozegra tylko jeden mecz. W takim przypadku najlepszym wyjściem jest zmiana na system grupowo-pucharowy lub (jeśli jest taka możliwość) dopisanie (lub usunięcie) przynajmniej jednego zawodnika.

    Jeśli jednak chcemy mimo wszystko pozostać przy systemie pucharowym, zwykle można uniknąć problemu za pomocą turnieju pocieszenia (generowanego automatycznie dla tych którzy odpadli z drabinki głównej) lub ręcznie dodając oddzielną kategorię, w której dodatkowe mecze rozegrają osoby "pokrzywdzone" przez system.

  28. Gdzie znajdują się dodatkowe opcje związane z systemem rozgrywek?
    Najważniejsze opcje można ustawić w obszarze "Obsługa turnieju online" przy dodawaniu lub edycji turnieju. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca, dodatkowe możliwości są dostępne w odrębnym formularzu edycji kategorii. Formularz jest dostępny z poziomu strony z informacjami (pozycja "Info" w Menu turnieju) i zawiera kilka dodatkowych pól:
    • Limit uczestników
      Jeśli limit zostanie osiągnięty, system nie pozwoli na zapisanie kolejnego uczestnika.
    • Decydujący bezpośredni mecz
      Zaznaczenie tej opcji powoduje, że w przypadku jednakowej liczby zwycięstw dwóch zawodników w grupie, o kolejności decyduje wynik bezpośredniego pojedynku. Jeśli opcja nie jest zaznaczona (lub sytuacja dotyczy trzech lub więcej zawodników), o kolejności decyduje najpierw bilans setów i punktów. Opcja ma sens tylko w systemach grupowych.
    • Liczba punktów do zwycięstwa w secie
      Pole to jest wymagane do automatycznego podpowiadania podczas zapisywania wyniku.
    • Gra na przewagi
      Przykładowo przy grze do 21 pkt. i stanie 20:20, do zwycięstwa potrzebne są 2 punkty przewagi (np. 22:20).
    • Automatyczne numery kortów
      Zaznaczenie tej opcji powoduje, że po rozpoczęciu meczu (po kliknięciu "start" na liście meczów) system automatycznie dobierze pierwszy wolny numer kortu (który może być później ewentualnie modyfikowany w formularzu zapisywania wyniku). Ta funkcja ułatwia organizatorowi turnieju zapanowanie nad sytuacją na kortach i szybki wgląd które korty są aktualnie zajęte.
    • Liczba rozstawionych
      Liczba najlepszych zawodników, którzy nie podlegają losowani. W drabinkach dla zawodników rozstawionych obok nazwiska wyświetlana jest pozycja (w nawiasie kwadratowym), na której zawodnik był rozstawiony. Ta funkcja ma sens tylko w systemie pucharowym.
    • Maksymalna liczba porażek
      W tym polu można ustawić, po ilu porażkach zawodnik żegna się z turniejem. To ustawienie ma charakter tylko pomocniczy, tzn. jeśli w drabince zawodnika będą jeszcze jakieś nierozegrane mecze, będą one niewidoczne na liście nadchodzących meczów i w widoku kortów, ale system ich nie usunie ani nie zablokuje możliwości wpisania wyniku. Ustawienie ma sens tylko przy włączonej grze o każde miejsce, tylko w systemie pucharowym.
  29. Co decyduje o kolejności miejsc w grupach?
    Przy standardowych ustawieniach, na wyniki końcowe wpływ mają kolejno:
    • Liczba zwycięstw (lub bilans zwycięstw, w zależności od systemu rozgrywek)
    • Bilans setów
    • Bilans małych punktów
    • Bezpośredni pojedynek
  30. Jak obliczana jest punktacja w sezonach ligowych i cyklach turniejów?
    Standardowy algorytm obliczania punktacji jest zależny od systemu rozgrywek:
    • Dla kolejek ligowych pierwsze miejsce w 1. lidze otrzymuje 100 pkt, ostatnie miejsce w ostatniej lidze 10 pkt, a wszystkie miejsca pomiędzy otrzymują proporcjonalną liczbę punktów. Punkty za pierwsze i ostatnie miejsca w grupach są zamieniane miejscami (tak aby zapewnić automatyczny awans i spadek). Zawodnik, który nie rozegra żadnego meczu, nie otrzymuje w ogóle punktów.
    • Dla turniejów cyklicznych (rozgrywanych systemem pucharowym, grupowo-pucharowym lub każdy z każdym) punkty za kolejne miejsca wyglądają następująco: 100, 90, 81, 73, 66... aż do 1 (każdy otrzyma przynajmniej 1 punkt).
    • Dla systemu manualnego, każdy zawodnik otrzymuje liczbę punktów równą liczbie zwycięstw. Dodatkowo sumowana jest liczba setów, która decyduje o kolejności przy jednakowej liczbie zwycięstw.
    Administrator sezonu może ustalić własną punktację na zasadach podobnych do tych obowiązujących w turniejach cyklicznych, tzn. może zdefiniować liczbę punktów za poszczególne miejsca. Przykładowa punktacja w formacie 10,5,0 oznacza, że 1. miejsce otrzyma 10 pkt, drugie 5 pkt, a wszystkie kolejne 0 pkt.
  31. Dlaczego przy zapisywaniu się na turniej należy podać rok urodzenia?
    Aby można było łatwiej rozróżnić dwóch zawodników o takim samym imieniu i nazwisku.
  32. Czy dodając zawodników jako organizator turnieju muszę znać rok urodzenia każdego z nich?
    Dodając zawodnika jako organizator dopuszczalne jest pominięcie roku urodzenia.
  33. Co to są "Kody widgetów"?
    Są to fragmenty kodu HTML, które pozwalają wklejać zgłoszenia, grupy, wyniki itd. na własną stronę www.
  34. Czy istnieje możliwość przerwy w działaniu systemu np. podczas trwania turnieju?
    Dokładamy wszelkich starań aby do takich sytuacji nie dopuścić, ale nie ma możliwości aby zagwarantować w 100% absolutnie nieprzerwane działanie systemu online. Różne sytuacje losowe, takie jak np. awaria serwera lub nawet problem z internetem na sali gry mogą utrudnić lub uniemożliwić korzystanie z systemu. Dlatego aby ułatwić przygotowanie się na taką ewentualność, na stronach zgłoszeń, drabinek, wyników itp. udostępniamy również wersję do druku.

Moje konto

Załóż konto Nie pamiętam hasła